Amy Schumer - Stand Up - 26. 8. 2016

27. august 2016 at 11:47 | Patw |  Stand Up
Amy Schumer mi přesně před rokem utekla přímo před nosem. V Irském Dublinu se loni v létě zúčastnila promítání svého filmu Vykolejená společně s režisérem Juddem Apatowem i s herečkou komičkou Vanessou Bayer. Chtěl jsem se tohoto speciálního promítání také zúčastnit, ale letenka byla booknutá a mě o pár dní tato akce minula. O to větší radost jsem měl, když Amy oznámila své první světové Stand Up Tour, které nezačalo nikde jinde než právě v Dublinu. "First night, motherfuckers!"


Amy Schumer jsem začal sledovat dřív, než nastal její velký průlom v Hollywoodu, a měl jsem tedy to štěstí sledovat jak jí vše začalo vycházet. Třetí série jejího sketchového seriálu Inside Amy Schumer měla co epizodu to téma o kterém se následující týden hojně diskutovalo nejen na internetu, protože Amy prostě uhodila hřebíček na hlavičku a podala to vtipnou formou. K tomu ještě onen úspěšný film Vykolejená, který napsala, a její Hollywoodská hvězda začala stoupat. HBO Speciál v podobě Stand Upu také není k zahození. I když já preferuji její "první" stand up nazvaný 'Mostly Sex Stuff' (v českém překladu od Comedy Central jako 'Převážně o sexu'). A její nová debutová kniha? Bestseller, první místo New York Times a to nemluvím o tom, že se o tu knihu vydavatelství doslova prala, až to musela vyřešit tajná aukce. Takže ano, Amyina hvězda stoupá a já jsem rád, jsem fanoušek. Už tedy víte, proč jsem si jí v Dublinu nemohl nechat ujít?


Osobně doufám, že si Amy toto turné užije na maximum, hlavně tedy zde v Evropě a Austrálii, kde vystupuje ve velkých arénách. Proč? Protože pochybuji, že je znovu naplní. To by její hvězda musela ještě víc a víc stoupnout aby za dalších pět let mohla naplnit arénu pro deset tisíc lidí. Ano natočila teď film s Galdie Hawn, chystá komedii s Jennifer Lawrence, ale to by asi Jennifer musela jezdit s Amy, aby to znovu naplnila, zdá se mi.

Neberte si, co píšu špatně, bavil jsem se, ale její stand up měl dost mínusů pro člověka, co jí sleduje. Začneme tímto.

Turné je v rámci propagace již zmíněné úspěšné debutové knihy Amy, vtipně pojmenované 'The Girl With Lower Back Tattoo' (vtipná a pravdivá - to tetování má - narážka na Larssonovu sérii Milénium). První mínus? Kdyby jste si tu knihu chtěli na její show koupit máte smůlu. To mi opravdu přijde jako velké pochybení na straně manažerů. Stánek se suvenýry podle mě nedělají jen jedno tričko (25 euro) a slabá mikina (55 euro). Člověk by čekal, že když s sebou může táhnout jazzovou kapelu kvůli jejich patnácti minutám, může přibalit i několik kopií své knihy - určitě by měla větší tržby, protože kdo by si tu knihu nekoupil? - nebo DVDčka svých stand upů? DVD svého seriálu Inside Amy Schumer či DVD již zmiňovaného filmu. Jsem si jistý, že by si to lidé koupili radši jak nějaké obyčejné tričko na spaní. Takže celý "tour shop" se rovnal failu numero uno.


Fail numero due, se konal v zákazu focení. To jsem ze začátku chápal. Je to na každém stand upu - měla to Miranda Hart, měla to Chelsea Handler i Sarah Millican, chápu, že komici nechtějí, aby záznam jejich show běhal po internetu na youtube, když jsou na turné, je to přeci jen něco jiného jak hudební koncert. Divadelní vystoupení si přeci jen také lidé nenatáčí na mobil. Takže jsem varování, která vysela skoro na každé desáté sedačce chápal. Až do poloviny show... (pokračování od failu numer tre) - i tak jsem si jí ale na konci cvaknul


Show začala před-vystoupením jazzové kapely bratra Amy Schumer, Jasona Steina. Po třech melodiích odehraných na saxofon, bubny a basu kapela odešla a přišel druhý předskokan, New Yorský komik, kamarád Amy. Musím sám zjistit jeho jméno protože jsem si ho nezapamatoval, ale u jeho vystoupení jsem se bavil. Dav hezky naladil a po svých patnácti minutách přivítal na pódium samotnou Amy Schumer.Než Amy přišla na pódium aréna ztmavla a obrazovky začaly přehrávat výběr ze čtvrté série seriálu Inside Amy Schumer - o to větší fail byl nemít tam ta DVD na prodej - vše nakopla právě skladba a vtipný sketch v jednom Closer To You.


Po tomto intru se na pódium doškrábala Amy Schumer. A mě hned bylo jasné, že Amy musí být nervózní. Tak nervózní, že do sebe kopla dvě tabletky diazepamu na lačno. A nebo v zákulisí před show vypila pár sklenek vína, taky na lačno. Možná to ale byla jen tréma, uvolněný adrenalin a schopnost přehánění. Ale rozhodně takto při záznamech svých stand upů či talk show rozhovorech nevypadá. Ale nechci jí zde pomlouvat, show dokončila, mluvila normálně a srozumitelně, a rozhodně tam s sebou nemotala a na podpatcích se udržela s přehledem.

Obsah show ...A zde se dostáváme i k failu numero tre, aneb, že člověk, co Amy aspoň trochu sleduje už polovinu tohoto materiálu slyšel v různých talk show, rozhovorech nebo četl na internetu. (Videa níže.) O to komický onen zákaz natáčení či jen focení byl. A ta druhá polovina show byla o tom, o čem Amy mluví vždy - o sexu. Tak hezky popořadě.

Amy velmi vtipně začala s tím, že dnes večer bude mít blackout. (Aneb, že se opije až o sobě nebude vědět.) K tomu jí napomáhal domácí Guinness postavený na stoličce ze kterého během show usrkávala. Vyprávěla i o tom, jak teď má přítele, a jak právě on je teď svědkem jejího chování během blackoutu. Popisovala, co vyváděla, jak jedla sušenky s máslem, které doslova létalo po jejím bytě a sebrala všechny polštáře aby měla pohodlí. (Vím jak to zní, ale v jejím podání je to vtipnější.) Také mluvila o seznamkách, protože právě přes seznamku poznala svého aktuálního přítele.

Narážka samozřejmě padala i na ona varování zákazu focení. "Vím jak tady v Irsku mají lidé rádi, když je jim říkáno, co mají dělat..." a pokračovala tím, že na konci show dá lidem prostor aby si jí vyfotili, ale ať během show nic nefotí a nechají telefony schované. - Během show kolem neustále běhali pracovníci arény a když měl někdo mobil hned to nikomu neušlo. Neumím asi ani říkat, že na konci Amy žádný prostor na focení nedala. Za zvuku písně Milkshake od Kelis odcházela ze stage a já honem udělal cvak, cvak.. no žádný zázrak, ale odchod ze stage a finální zamávání mám natočené. Ještě jsem si říkal, že se třeba Amy vrátí na přídavek.. ale jakmile se celá aréna po minutě rozsvítila a celá stage začla být rozebírána věděl jsem, že Amy už sedí ve svém autě na půl cesty do hotelu.


Amy se rozpovídala o tom, co se stalo, když se na internetu objevila její polonahá fotka focená Annie Leibovitz, a jak pak na svou osobu slyšela asi to nejhorší slovo, co kdokoliv může na svou polonahou fotku sylšet, a to slovo 'Brave' (statečná). Že nechápe proč je statečná, když je prostě svá. Že přeci není nic statečného, že má ráda své (v Hollywoodu tlusté) tělo. Ale, že to asi znamená, že její přítel je hrdina. **Pokud je Amy v Hollywoodu tlustá, tak tedy velikosti mínus dva asi vládnou. Vypadala naprosto skvěle! A řekla nám, jak se svým přítelem, právě tím hrdinou, provozují sexting. On jí napíše. "Jsem vzrušený." Ona mu odepíše. "Jsem vlhká." Načež si oba jen vymění "bye".

Pak se samozřejmě sklouzlo na téma nejen její vagíny. (To je prostě Amy!) O tom jak složité je si jí umýt před sexem, kde bude orální sex, jak složitě se holky snaží aby to tam dole vonělo jako jmelí. ("Smell like a mistletoe, but that's my cameltoe..") - ale to jen při těch dobrých dnech. Při těch špatných dnech je to tam dole jako ISIS a to znamená, že by se neměla ani snažit a prostě zůstat sama doma. Také se věnovala oné kráse - ironie - kam se jí přítel může udělat - aneb jmenovala vhodná místa na svém těle. Poté se Amy věnovala antikoncepci. O tom jak dnes i muži mohou brát antikoncepci, ale že by žádná žena nevěřila, kdyby jí chlap řekl "Ehm, na ten kondom zapomeň, jsem na pilulce..."

Poté si trochu utahovala z "První rodiny Ameriky," aneb Kardashians. Poohledla se za svým vystoupením v pořadu Saturday Night Live, kde zmínila Khloe Kardashian a hodně lidí se to dotklo. A že jí vadilo, že Khloe začala hubnout a cvičit aby se pak později objevila na obálce časopisu Women's Health, její nejméně oblíbený časopis.

Vyprávěla o svém vystoupení na oslavě narozenin Hillary Clintonové, kde seděla vedle ní. Utahovala si z oné situace, že Donald Trump je opravdu kandidátem na prezidenta, jak to ze začátku přišlo všem vtipné a teď už jen 'oh shit', a že ona jako Američanka má teď chuť schovat se za nějaký keř a tahat ho stále před sebou.

Vyprávěla o tom, jak si je vědoma, že teď čím víc je slavnější se ven dostanou peprné informace z jejího života, tak nám je radši řekne sama, a začala vyprávět jak si se svou kamarádkou olizovaly zadky. (Kdo nezná styl Amy Schumer, už asi přestal dávno číst, co?)

Ale mluvila také o tom, jak na promítání jejího filmu byly zastřelené dvě dívky a že se právě proto zapojila do kampaně proti tomu aby každý v Americe mohl mít zbraň. Že jediné, co chce je, aby lidé, co nejsou psychicky v pořádku nebo spáchali v minulosti nějaký trestný čin nemohli vlastnit zbraň, a že se na ní shrnula vlna nenávisti. Vtipně řekla, že i lidé na sledovací listině teroristů mohou jít a koupit si zbraň a zažertovala, že Amerika teroristy nechce, ale pokud už u nich jsou, tak než odejdou ať si zbraň koupí. Vtipně podaná realita.


Amy během své show mluvila také o "randěním" s Bradley Cooperem.


A tečkou večera bylo to, že svou show zakončila tímto vtipem. Samozřejmě jsem vstal, bavil jsem se a rád tleskám oblíbencům ve stoje, ale pak jsem tam tak seděl a říkal si... "vážně Amy, vážně?" Zakončíš svou show rok starou historkou, kterou všichni slyšeli, protože je vážně vtipná?


Knihu Amy jsem zatím nečetl - a i přes mé menší zklamání z její show - si jí plánuji koupit, protože jsem prostě fanoušek. Ale z té knihy nic v jejím stand upu nezaznělo. Nic. Na to, že to turné propaguje i tu knihu, i když "propaguje" když jak jsem psal jí s sebou neveze a neprodává, je docela zvláštní, že vlastně nepoužila materiál z ní. Nerozebrala nějaké téma. Nevím, možná je to chytré, ale komu by ublížilo, kdyby jednu kapitolu/jedno téma nakousla ve svém stand upu?


Celkově mám z její show smíšené pocity. Bavil jsem se, ale jak píšu část jejího materiálu jsem už slyšel během posledního roku v rozhovorech - možná je to má chyba, že sleduji každý její rozhovor. Ale i mluvení na stará/klasická témata - vše kolem sexu - působila z části vyčerpaně, staře, jako bych to již v minulosti od ní v jiné formě slyšel. Nic co by mě doslova překvapilo... (Překvapením večera byl playlist před show kde zazněla Holy Water od mé oblíbené Madonny. Také třeba Desperado od Rihanny nebo písně Hold Up a Don't Hurt Yourself od Beyoncé a dokonce i Send My Love.. od Adele) ...zvedlo ze židle a já pocítil čerstvý závan vtipu. Ale i přes to všechno jsem se bavil, smál jsem se a užíval si tu divokou holku která se nebojí popsat jak se jí přítel udělá na prsa a ona pak musí opatrně jít do koupelny a při omývání koukat do zrcadla a říkat si, jestli je normální. A myslím si, že o tom tohle turné je - o tom ukázat se lidem po světě protože už to není jen stand up komička, která deset let hrála po Americe, ale komička a herečka, která má velký úspěch nejen coby komička ale i scénáristka a herečka a ceny sbírá na každém rohu. Doufám, že si to turné užije, představí se lidem a divákům po celém světě, získá nové fanoušky, a pokud se za nějaký ten pátek vrátí a já budu mít šanci jí vidět, tak rozhodně poběžím opět pro lístek.
A update:
Den po show jsem si opravdu došel pro knihu. Jedna slabá show přeci neznamená, že s Amy končím ne?

 

4 people judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement