Robbie Williams / Dublin - Aviva Stadium / 17. 6. 2017

18. june 2017 at 22:09 | Patw |  ROBBIE WILLIAMS


Když Robbie Williams oznámil vydání nového alba a turné bylo jasné, že jakmile zavítá do Dublinu půjdu se na něj podívat. Kdo by nechtěl jít na Robbieho a zažít tu silnou atmosféru jeho koncertů? Takže jakmile oznámil, že se s The Heavy Entertainment Show Tour zastaví i v Dublinu koupě lístků byla jasná. Bohužel, to nebylo tak lehké jak se zdálo.

Lístky na Robbieho měli jít do prodeje od desíti hodin. Bohužel Irský Ticketmaster si řekl, že to začne prádávat dřív a já nakonec místo koupě lístků na stání sehnal lístky na sezení. Ale nestěžoval jsem si, lístek na koncert, který byl vyprodaný během hodiny (50 tisíc lístků) jsem měl doma a už stačilo jen čekat.

Tím, že jsem měl sezení tak jsem se nemusel do Dublinu hnát brzy ráno jak to jinak mám ve zvyku. A zatímco jsem měl nasednout na autobus v půl druhé odpoledne, nakonec jsem byl v autobuse až o hodinu později, protože jako naschvál autobus prostě nedorazil. Autobus hned plný a další lidé jen a jen nastupovali po cestě. U některých bylo očividné, že jdou také na koncert. To šlo také poznat na zastávce tramvají, protože takové fronty jsem tam ještě nezažil a stejně jako já, všichni si kupovali lístky k nádraží, od kterého se Dublinskou vlakovou linkou dostal člověk přímo ke stadionu.


Nemusím asi říkat, že bezpečnostní opatření byla vysoká a přísná, policie (tedy Garda) na každém kroku, vojáci se samopaly a ženám ochranka kontrolovala obsah kabelek. Batohy a jiné tašky byly úplně zakázany.Na své místo na stadioně jsem dorazil krátce před sedmou. V sedm měli začít předskokani, duo Erasure. Erasure na podium vylezli před půl osmou. Starší generace se dala do pohybu pod písněmi ze svého mládí a dob, kdy Erasure byli na vrcholu.

Robbieho show začala přesně ve 20:45. Menší into a celá show začala písní The Heavy Entertainment Show následovaná peckou Let Me Entertain You a celý stadion se otřásal v základech. (Nebudu lhát, hudba hrála nahlas. Hlasitě nahlas.) Následoval hit Monsoon a pilotní singl z aktuálního alba Party Like a Russian.


Poté Robbie zavzpomínal na své časy s Take That a zazpíval kousek z písně Never Forget a poté píseň The Flood z dob, kdy se s Take That dal na čas dohromady. Následoval cover Freedom George Michaela. Po tomto skvělém momentě Robbie zazpíval jednu z nejlepších písní na jeho aktuálním albu a to Love My Life.

Poté se Robbie pustil do hrátek s diváky a začal zpívat různé písně které ho napadly a sledoval jestli diváci znají slova. Zaznělo tak například Rehab od Amy Winehouse, Simply The Best, Livin' on a Prayer od Boj Joviho a další, další známé pecky. Rád bych si pamatoval všechny písně na které si Robbie vzpomněl, ale bylo jich moc. Celá tato hravá sekce trvala dobrých pět až deset minut. Zazněla pak i cover verze písně Good Looking Woman Irského zpěváka Joa Dolana.Následovala Come Undone, "Ireland, am I still your son?" zeptal se Robbie a odpověď byla jasná. Poté zazněla skladba Rudebox - což byl jediný moment, kdy se lidé zvedali ze sedaček ne aby tančili, ale aby si došli pro pití nebo na toaletu - a píseň o kteřé řekla, že ji napsal během sledování porna, Kids, "Dublin, you'll be Kylie and I'll be me." A poté následoval cover Sweet Caroline při které ho doprovodil jako host jeho otec Peter Williams.

Následovalo podívání o rodině, o jeho dceři a o synovi. K tomu zazněla píseň Motherfucker, další dobrá volba z aktuálního alba. Našlápnutou atmosféru ještě silněji postrčila píseň Feel a Rock DJ.


Po krátké pauze se Robbie vrátil na stage a zazpíval píseň Strong za pomoci diváků. Naprostou dokonalou tečkou byla píseň Angels, kterou měl koncert končit. Ale lidé řvali. Po báječné Angels při které řval celý stadion Robbie přidal ne jeden, ne dva ale rovnou tři přídavky. Zatímco s kapelou se už rozloučil a celá kapela odešla z podia, Robbieho diváci jen tak nepustili a svým křikem a zpěvem ho nutili zůstat a zpívat s nimi. Takže hezky a capella si Robbie zazpíval své další kousky a vše zakončil ještě jednou zopakovaným refrénem písně Strong.

Domů jsem se dostal až ve čtyři hodiny ráno. Jen dostat se od stadionu do města mi trvalo víc jak hodinu. Další hodina tramvají na autobus a dvě hodiny autobusem domu. Vlastně hodiny tři, protože se bus rozbil a muselo se čekat na další. Báječná noc.

Robbie byl neskutečný, show parádní a rozhodně zážitek. I přestože jsem seděl až někde nahoře na tribuně užil jsem si to jakobych stál dole v kotli. Bylo to parádní! (Teď budu doufat, že na příštím turné zazpí píseň No Regrets a Millenium, aby to bylo s hity kompletní.)A samozřejmě došlo i na suvenýry, takže tourbook, přivěšek na klíče a náramek 'Love my Life'. 

3 people judged this article.

Comments

1 Seobortru Seobortru | Email | 2. july 2018 at 2:57 | React

Здравствуйте!
Предлагаю продвижение Вашего сайта, если Вы хотите видеть свой сайт первым в поисковых системах, то обращайтесь.

Мой профиль ВКОНТАКТЕ https://vk.com/seobort

Буду рад помочь, пишите ;)

2 Romanwam Romanwam | Email | Web | 3. july 2018 at 6:32 | React

1.    Благодаря инету у нас появилась возможность и общаться, и знакомится в сети интернет, и даже слушать радио. Но мало кто знают, что можно создать свое интернет  радио. Как это сделать, и что для этого нужно можно прочитать из статьи <a href=http://interesu.tk/index.php/home/ura/8-2012-05-15-10-49-21/941-2018-03-19-09-37-11>Собственное интернет-радио и сервер для собственного интернет-проекта</a>.

3 JamesDor JamesDor | Email | Web | 5. july 2018 at 1:55 | React

Заказать seo поисковое продвижение сайтов оптимизация сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логин SEO PRO1 мы с удовольствием ответим на все интересующие вас вопросы...Анализ вашего интернет-проекта бесплатно

4 JamesUnave JamesUnave | Email | Web | 6. july 2018 at 6:56 | React

ALLEN PARK, Mich. (AP) 锟?His days in Detroit over, Ndamukong Suh still might help the Lions at defensive tackle.
Brees is among just a handful of players left from 2006, when Sean Payton was a rookie coach looking to establish a locker room <a href=http://www.nfljerseyscheaponline.us.com/>Cheap Jerseys From China Online</a> culture that emphasized character, intelligence and mental toughness. It started <a href=https://www.wholesalejerseysace.cc/>Cheap NFL Jerseys China</a> with a hot, grueling training camp at Millsaps College in Mississippi, and the Saints, who'd struggled to 3-13 a year earlier, improved to 10-6. New Orleans then advanced to the franchise's first NFC Championship game.
Fellow Seattle rookie Frank Clark would be right <a href=https://www.wholesalejerseysace.cc/>Cheap Jerseys Supply</a> behind him.
"Anytime you're not balanced, it obviously makes your job a lot harder because those guys, the D-linemen, are just teeing off trying to get the quarterback, which against a team like Denver is the last thing you want to do," Lang <a href=http://www.cheapnfljerseysmr.us.com/>NFL Jerseys Supply</a> said.
Four of five NFL players who had franchise tags assigned to them signed long-term contracts shortly before the deadline for deals Wednesday.
After going 4-12 in Gruden's first season as an NFL head coach, Washington is 2-4 heading into next weekend against the visiting Tampa Bay Buccaneers (2-3), which he called "a big, huge game for us."

5 Invemynem Invemynem | Email | Web | 9. july 2018 at 13:22 | React

Major international institutions and investment banks, including the IMF and the World Bank, <a href=http://www.cheapsportsnfljerseys.us.com/>Wholesale Jerseys From China</a>, both raised their forecasts for China's 2017 growth. Federal Reserve raised the benchmark interest rate by 25 basis points,<a href=http://www.cheapsportsnfljerseys.us.com/>Wholesale NFL Jerseys China</a>, the third increase in 2017.<a href=http://www.cheapsportsnfljerseys.us.com/>Cheap NFL Jerseys China</a>. Current color trends for now baby shower invitations for boys are made up of aqua, yellow, blue and lime green. Whilst he is successful in numerous sectors of financial planning trauma insurance remains to be his prime segment of fixation. 10. Design it chic for the cuttingedge mommytobe."The country's economy has continued steady and sound development, and will maintain the trend in 2018," NBS spokesperson Mao Shengyong said. Besides being a kind of manager for the bets, they also cover an even wider range of sports betting related activities.Zhang Yi, 39 was named best actor for his performance in director Cao Baoping’s “Cock and Bull."The country's economy has continued steady and sound development, and will maintain the trend in 2018," NBS spokesperson Mao Shengyong said.Ando Leppiman,deputy secretary general for energy of the Ministry of Economic Affairs and Infrastructure, said that Estonia's leading role and model in developing and deploying energyrelated esolutions was recognized by some of the EU members. This has been regarded to support lots of with OSA.<br>Visit my site:http://www.cheapsportsnfljerseys.us.com/

6 holatCanty holatCanty | Email | Web | 10. july 2018 at 4:05 | React

Интересует <a href=https://mirtur24.ru/>туристические услуги в России</a>? На портале "Mirtur24" Вы сможете подобрать именно тот тур, который Вас полностью устроит как по цене, так и по своему содержанию. Обратившись к услуга нашего сервиса, Вы сможете забронировать номер в понравившейся гостинице, купить билеты на самолет, а также заказать аренду автомобиля на время поездки, ведь лучше заранее запланировать все остановки и трансферы, чтобы избежать лишних денежных затрат.

Мы разработали современный плагин, с помощью которого Вы буквально за пару минут отыщете наиболее подходящие Вам варианты. Специально для удобства наших клиентов мы разработали удобный функционал, оценить преимущества которого Вы сможете, посетив наш сайт:

-    Поиск тура. Вы можете использовать интуитивно понятный сервис в любое удобное время. Чтобы быстро отыскать выгодный вариант путешествия, укажите страну, которую Вы хотели бы посетить, дату выезда, количество дней в туре, число путешественников - согласно этим параметрам система автоматически подберет наиболее подходящий тур.

-     "Горящие" туры по странам. Вас могут заинтересовать специализированные предложения, которые мы подготовили для Вас. На сайте мы выделили "горящие" туры специальными значками, чтобы Вы могли сразу сориентироваться и приобрести наиболее выгодный вариант среди огромного количества представленных путевок. В некоторых турпакетах авиаперелет может быть уже включен, но в большинстве случаев транспортные услуги, всё же, заказываются отдельно.

-    Доступные цены на многие путевки.Вы можете подобрать наиболее выгодный период для отдыха, ориентируясь на график цен. Вы также сможете отслеживать все изменения на портале, чтобы не упустить выгодной возможности и приобрести тур заранее по самой низкой стоимости. Любой желающий сможет зарезервировать туристическую путевку, забронировать номер в отеле, а также заказать авиабилеты в любое время дня и ночи, ведь мы предоставляем свои услуги круглосуточно.

У вас нет времени на посещение туристических фирм, однако Вы хотите быть в курсе всех специальных предложений от портала "Mirtur24"? Обратившись к нам, Вы сможете заказать туристические услуги, чтобы не только незабываемо провести отпуск, но еще и существенно сэкономить.

На все вопросы с радостью ответят сотрудники нашей компании "Mirtur24". Мы с удовольствием поможем Вам подобрать самый доступный и интересный вариант без ущерба качества для отдыха!

--
#35067

7 JamesUnave JamesUnave | Email | Web | 10. july 2018 at 13:56 | React

"It's just a totally different situation," said Carr, who started all 16 games as a rookie last season. "Just coming in, you know what to expect. You've done it before, you've seen it and you can hit the ground running a lot faster. It's not seeing a new coverage for the first time. You go out and you just play."
All the Colts really wanted to do was <a href=http://www.chinajerseysoutlet.us.com/>Cheap NFL Jerseys</a> throw Manning a little bit off rhythm, enough to get Andrew Luck on the field with a chance to do his thing.
"As the players started to come off the board, we felt like Maxx was somebody we really wanted," Newsome said.
POSSIBLE FIRST PICK: Washington DT Danny Shelton. The 6-foot-2, 340-pound run stuffer would address Browns' interior weak spot. NT Phil Taylor is coming off knee surgery and entering final year of contract. Coach Mike Pettine wants to construct team around <a href=http://www.cheapnfljerseysclub.us.com/>Wholesale Authentic Jerseys</a> defense, and Shelton would be another building block.
He <a href=http://www.cheapnfljerseysauthentics.us.com/>Wholesale NFL Jerseys</a> said he had never been west of Texas before his earlier visit to the Cardinals.
He didn't even want to come back at first, following his reinstatement from NFL exile.

8 KennethNeobe KennethNeobe | Email | Web | 13. july 2018 at 19:08 | React

мировой вебсайт http://mrsaul.co

9 JamesUnave JamesUnave | Email | Web | 16. july 2018 at 17:53 | React

He emphatically insisted he <a href=http://www.wholesalejerseysenjoy.us.com/>Wholesale Jerseys</a> would stay in Baltimore. Then, his dream job opened. And back to Denver he flew to reunite with John Elway, whom he backed up during his playing career.
Fumbles, dropped passes, untimely penalties, costly breakdowns on offense, defense and special teams.
"And maybe this becomes the fail-safe. <a href=http://www.nhljerseycheapsale.com/>Cheap Adidas Hockey Jerseys</a> We do not expect this to be a rule that gets used a lot. We expect it to be a fail-safe when people just don't see this player and the distress the player may have had, the spotter does and stops the game."
Some of them won the game, some of them saved the game and others made for some very impressive eye candy.
Elway also has an interview lined up with coveted Lions defensive coordinator Teryl Austin, and he's asked the Ravens if he can interview offensive coordinator Gary Kubiak, who was his backup QB in Denver <a href=http://www.wholesalejerseysenjoy.us.com/>China Jerseys NFL Wholesale</a> from 1983-91.
But residents and House members remained skeptical about the potential economic benefits touted by state officials during the hearing.

10 janaok16 janaok16 | Email | Web | 18. july 2018 at 13:38 | React

Right-minded started new protrude:
http://casey.blogs.telrock.org

11 tracyok60 tracyok60 | Email | Web | 20. july 2018 at 15:27 | React

Release pictures  
erotic tattoo erotic experience erotic ads erotic romance books erotic navel    
http://arabteen.erolove.in/?makenna  
  mens erotic underwear erotic illustrations french erotic art the erotic networks erotic art history

12 florani69 florani69 | Email | Web | 24. july 2018 at 6:24 | React

Stared unusual concoct:
http://benjamin.blogs.telrock.org

13 CharlesHew CharlesHew | Email | Web | 24. july 2018 at 23:35 | React

<a href=https://www.vzlomwa.com/>взлом ватсап     </a> - взлом ватсап бесплатно, взлом ватсап.

14 RolandWiple RolandWiple | Email | 25. july 2018 at 17:30 | React

Hеllо! I'll tеll yоu mу methоd with all the dеtаils, as I started еаrning in thе Internet frоm $ 3,500 per dау with the hеlр of sоciаl nеtwоrks reddit аnd twitter. In this vidео yоu will find more detаilеd informatiоn аnd аlsо see how mаny millions hаvе еarned thоsе who have beеn wоrking for а уеаr using my methоd. I spесificаllу mаdе а vidеo in this сaрасity. Аftеr buуing my methоd, you will understаnd whу: http://peekurl.com/z5K2zem

15 sonyapb18 sonyapb18 | Email | Web | 27. july 2018 at 15:07 | React

Gay porn website  
http://gay.adultgalls.com/?page-octavio
  shemar moore gay gay travel packages kanye west gay gay people gay jobs london

16 hazelkz69 hazelkz69 | Email | Web | 2. august 2018 at 7:21 | React

New domestic stage as beetle out:
http://viola.blogs.telrock.org

17 Robertoxisp Robertoxisp | Email | Web | 2. august 2018 at 15:41 | React

http://sev-city.ru/forum/user/24924/

Дадим Вам декоративные железобетонные заборы что будут служить для вас 30 лет и более. Все процессы можем сделать самостоятельно без переплат и потерянного времени. Уже после оформления заказа Ваш бетонный забор будет установлен у вас уже спустя 10 дней. Без новых плат и не указных ранее платежей, что обсудили - общая стоимость будет той же. Данные обязательства гарантирую стажем деятельности с 2007 года, с данного времени мы только расширяемся благодаря благодарным отзывам наших клиентов.

18 RobertHiz RobertHiz | Email | Web | 4. august 2018 at 16:25 | React

Интернет доска бесплатных объявлений наиболее продуктивнее и менее затратная подробности здесь

<a href=http://inbuy.org/newlist.html>доска секс объявлений</a>

19 MichaelMum MichaelMum | Email | Web | 4. august 2018 at 19:36 | React

try these out <a href=https://rentaremotecomputer.com>rent a computer</a>

20 BobbyTam BobbyTam | Email | Web | 8. august 2018 at 4:31 | React

Трансферы и такси в Барселоне http://terralona.com/

21 carolwu2 carolwu2 | Email | Web | 8. august 2018 at 16:21 | React

Contemporary launched porn locality  
http://hiddencam.xblog.in/?jaime
  erotic voice erotic humor underwater erotic erotic excerpts gay erotic books

22 Jamesanida Jamesanida | Email | Web | Monday at 20:29 | React

<a href=https://hyip-zanoza.me>Hyip monitor</a> - Hour Trust Ltd, Super Btc Ltd

23 AlbertVoT AlbertVoT | Email | Web | Monday at 20:39 | React

<a href=https://cardswm.com/>карта оплаты webmoney 100 wmz</a> - дебетовая карта webmoney, заказать карту вебмани по почте.

24 ExincMixail ExincMixail | Email | Web | Yesterday at 16:04 | React

Если у Вас: не переключает каналы, мигает экран либо снизилась яркость...
Если Вашему телевизору необходимы: замена системной платы, ремонт тюнера или ремонт усилителя или (почти) любая другая процедура...

<a href=https://kapafex.ru><img src="http://servistas.ru/banners/tv/1tv015.gif"></a>

Телемастер с многолетним опытом РЕМОНТА ТЕЛЕВИЗОРОВ.
(9-2~6)7'9'7_8 5'2,7
Михаил

Работаю с марками: LG, Rubin, Goldstar, Metz, Nec, Dns, Benq, Doffler, Hisense, Lentel, Nordstar, Vr и почти любыми иными...

Выезжаю так же в районы: Салтыковка, Трикотажная, Раменки, Александровский сад, как и по всей Москве

25 bobth1 bobth1 | Email | Web | Yesterday at 16:23 | React

Sexy blog pictures from internet  
erotic movies sbs erotic tales erotic yoga erotic india auto erotic asphyxia    
http://animeshemale.net.erolove.in/?jasmin  
  erotic boundaries erotic dress erotic coupons erotic tatoos sexy

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement