Kathy Griffin - Vicar Street, Dublin

11. november 2017 at 12:14 | Patw |  Stand Up

30. května komička Kathy Griffin provedla svůj nejbláznivější kousek. Zapózovala s Halloweenskou maskou aktuálního Amerického Prezidenta (aneb jak ho Kathy nazývá 'The Accidental President') Donalda Trumpa. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby celá maska nebyla pokrytá kečupem a nevypadala jako utnutá hlava hlavy státu. Toto neušlo samotnému Trumpovi, který se rozhodl jednat na Twitteru. To vše se stalo během doby, kdy Kathy byla na svém velkém stand-up turné napříč státy. Dvacet čtyři hodin po zveřejnění této fotografie Kathy přišla o všechna zbylá vystoupení, o sponzory a velké (i malé) přátelé, které v Hollywoodu i mimo něj měla. "Však si chtěla být slavná, tady to máš! Teď tě zná celý svět!" - reagovala na její čin zpěvačka a velká kamarádka Cher.

Po třech měsících během kterých Kathy Griffin byla pod federálním vyšetřování a nemohla opustit státy, se nakonec vydala do zahraničí. A to na světové turné vtipně pojmenované Laugh Your Head Off World Tour, které je - o čem jiném - než o tom, co se dělo po zveřejnění té (ne)slavné fotografie. Však i propagační tour plakát je pomalu stejný jako ona fotografie, jen se Kathy už nemračí, a místo hlavy/masky prezidenta drží ve své ruce zeměkouli.

Musím osobně přiznat, že jsem z jisté části rád, že se Kathy tento kousek "povedl", ačkoliv to nemůže být vůbec příjemný. Osobně jsem fanouškem Kathy již šest let, a během posledních šesti let Kathy Ameriku pomalu neopustila, protože vystoupení se jí tam prodávala, a Kathy neměla moc důvodů aby vycestovala se svými sprostými vtipy (aneb "my dick and pussy jokes" jak sama říká) do zahraničí. Takže z malé sobecké části jsem rád, že ji tento incident takřka donutil zkusit to mimo Ameriku a zastavit se tedy i v Irském Dublinu.

V neděli 27. srpna Kathy oznámila své turné a pamatuji si své nadšení, když se na seznamu objevil i Dublin! Konečně po šesti letech, už jsem si říkal, že jí snad ani nikdy neuvidím, a ona mi přijede přímo pod nos. Bylo jasné, že půjdu. A tak jsem prvního září stál před obchodem a čekal až otevřou abych si mohl koupit lístek. Bylo mi jasné, že se na Kathy nepohrnou davy lidí, takže jsem přišel krátce před otevřením. Ale hned poté, co obchod otevřel a já si řekl o lístek, mě polil studený pot, když mi po třech minutách bylo oznámeno, že lístky nejsou na seznamu a show se tedy musí prodávat jen online. 'A sakra!' řekl jsem si. Už jsem v telefonu hledal kontakt na Ticketmaster, abych si přinejhorším koupil lístek po telefonu, ale než jsem vytočil číslo, ještě jsem se radši jednou zeptal, zda náhodou se přeci jen na seznamu neobjevila i Kathy. Byla tam. Uf. Z obchodu jsem tedy nakonec odcházel s lístek v kapse a to ke stolečku ve druhé řadě, hezky uprostřed. Hurá!


A pak nastal Den D. A já věděl, že to nebude jen dlouhý den, ale že to budou hned dva dlouhé dny. Ráno do školy, večer do divadla, kolem druhé příjezd domů, a hned vstávat nanovo brzy ráno abych se dostal včas do školy do Dublinu. Každopádně zpět ke dni D.

Zatímco škola mi skončila o hodinu dřív, poté, co jsem dopsal test, měl jsem dost času procházet se po Dublinu. A tak jsem se zastavil v jednom knihkupectví, ve kterém jsem ještě nebyl a procházel se tam pomalu hodinu a půl, protože tam toho měli mraky! Dvě rozsáhlá parta knih (ale aspoň jsem si odnesl knihu do školy). Poté jsem se stavil na jídle, a po šesté hodině si to namířil k divadlu Vicar Street. Když jsem dorazil k divadlu dal jsem si ještě čaj, a poté si to namířil do divadla, které otevřelo pro lidi se vstupenkou část s barem, kde jsem si dal jeden drink a colu, a pak seděl u velkého krbu, který je hned vedle baru. Nádherné místo!


Část divadla kde je pódium se otevřela patnáct minut před samotno show. Přípravy se musely pravděpodobně prodloužit, protože Kathy dorazila se zpožděním (jak nás pak informovala během show) z natáčení Skavlan show v Londýně. Když jsem se usadil na svém místě nemohl jsem věřit jak blízko jsem. Naprosto perfektní místo a já se s každou minutou těšil víc a víc. Říkal jsem si, že jsem na tento moment čekal pomalu (ne-li přímo) šest let. Ne a ne se Kathy dostat do Irska a najednou jsem seděl tak blízko jejího mikrofonu. Za pár minut bude tady!

Všiml jsem si jak je stojan na mikrofon nízko. Říkal jsem si, že musí být vážně malá. Ona i v televizi vypadá miniaturně, ale říkal jsem si, že bude asi hodně drobounká, když mikrofon nebyl umístěný vysoko. A jak šla jedna minuta za druhou, narůstala i má radost, že ta show za chvilku začne. A pak jsem si všiml světla baterky v zákulisí.

Seděl jsem v takovém úhlu, že jsem viděl skrz mezeru mezi dvěma černými závěsy na straně podia. Na pódium se šlo z patra, takže jsem viděl světlo z baterky jak svítí na schody a nějaké kroky. Poté na scénu vyšel její přítel/manažer a připravil jí sklenici a dvě láhve vody na stoleček na pódiu, ujistil se, že tam má vše, co potřebuje, a celé divadlo ztmavlo, na podiu začalo hrát pětiminutové intro které Kathy má umístěné na svém Facebooku.

Vše začíná sestřihem reportáží mapující dění po zveřejnění oné fotografie, střih a Kathy nahradila Taylor Swift v klipu a vesele si zpívá "Look what you made me do, Look what you just made me do!" A pak informativně oznámí, "Kathy can't come to the phone right now. Why? Oh, 'cuz she's on a world tour!" A do toho se spustí nadupaná "Get ready to work bitch!" a skvělé intro hraje dál. Na závěr intra se ozve mužský hlas, který Kathy uvádí a ona vybíhá na podium, otočka, úklon, napravo nalevo, otočka, nadzvednutí sukne, a hezky ke stolečku a mikrofonu.
Jakmile se postavila k mikrofonu zarazila se. Stojánek byl stále nastavený moc vysoko. (Jakoby zvukovou zkoušku dělala v podpadcích - na show jinak měla obyčejné placky). Zasmála se a pár vteřin s mikrofonem zápasila, který nechtěl povolit. "This is like a bad blow job.." řekla ze srandy tleskajícímu publiku, které jí ještě s nadšením vítalo.

"You came on a good night Dublin!" spustila Kathy a řekla, že ji nikdo nezastaví se stand upem a mluvením dokud ji nezatknou. Hned na samotném začátku show Kathy jakoby připravila diváky na to, co se bude dít a vyložila karty na stůl: Trump. Kardashians. Čerstvě aktuální dění ze zákulisí show Skavlan. Policie. Vyšetřování. Trump. "Budu mluvit tak otevřeně, že zítra budeme všichni v průšvihu!" Řekla ze srandy. Toto po čase opakovala slovy "Za tohle nás můžou všechny zatknout," když vyprávěla o výslechu s FBI, který musela podstoupit na základě obžalování a státního vyšetřování.

Co mě hodně (ne)překvapilo byla absence jakékoliv kontroly ze strany ochranky co se jedná vstupu do divadla. Jak jsem psal, byl jsem ten den ve škole a měl jsem proto s sebou na vystoupení batoh. Počítal jsem s tím, že mi batoh budou kontrolovat, a tak jsem se snažil mít co nejméně věcí. Ale ono nic. Vím, že v Dublinu jsem málokdy zažil ochranku, která by byla až extrémní, až na Robbieho Williamse, kdy se kolem stadionu procházela víceméně armáda, a jiných koncertech např. Taylor Swift, která měla i psy, ale přeci jen na všech jiných koncertech a vystoupeních různého druhu se aspoň podívají do tašek a prohmatají rukávy a nohavice. Ale tady nic. Nevím, ale čekal bych, že na vystoupení komičky, která stále denně dostává výhružné dopisy a stále vyvolává pro nějaké lidi kontroverzi, bude přeci jen ochranka znamenat trochu víc než jen kontrola lístku.

Každopádně show začala na výbornou. Kathy stála pár metrů přede mnou a já tam seděl, s úsměvem na tváři, protože jsem byl prostě rád, že jí konečně vidím na vlastní oči. Byla tam! "Je tady!" říkal jsem si. A když jsem se hloupě neusmíval tak jsem smíchy přímo řval. Řval jsem u jejího vyprávění jaká byla návštěva Kim Kardashian u Kathy doma. (Kathy se totiž přestěhovala přímo vedle Kim a Kanyeho. Sousedi.) "Jsem k nim tak blízko, že občas večer slyším jak tisknou prachy!" zavtipkovala. Ale pak řekla, že Kim a Kanye jsou naprosto ideální sousedi, protože o nich člověk ani neví. "Kdyby nebylo těch helikoptér létajících kolem ani nevím, že jsou doma." Ale pak zavtipkovala, když odvyprávěla příběh o Kanyeho hudebním vkuse. "Jednoho dne jsem ale slyšela něco, co jsem nečekala! Zničeho nic z takového ticha se najednou ozvala hlasitá hudba a asi deset minut všude kolem hrála Enya! ENYA! Kanye poslouchal ENYU! Deset minut tam tam na celé okolí hrálo 'Sail away, sail away, SÁÁÁIL AWÉÉÉJ! Kdo by to řekl? A kdo ví, jsou tak bohatí, že tam možná měli pravou Enyu na zahradě a ta jim tam deset minut zpívala! SÁÁÁIL AWÉÉÉJ!"


Vyprávěla o své rodině, o své mámě, která má Irské kořeny a pochází z obrovské rodiny šestnácti dětí. "Má matka je nejmladší z šestnácti dětí!" Lidé v publiku až šokovaně vyheknou. "Co? Co? Já myslela, že to je v Irsku normální!" Zavtipkovala, a pak vyprávěla, jak její matka vzpomínala na svou matku, jaké počáteční vztahy měla Kathyina babička s rodinou jejího dědy, protože oba pocházeli z druhé strany hranic (Irska a Severního Irska) a jak se rodiny ze začátku neměli moc v lásce. Mluvila o své sestře, která před měsícem zemřela na rakovinu (proto má Kathy krátké vlasy, oholila si je aby svou sestru nejen podpořila ale především aby jí rozesmála. Takže show nebyla jen dvě hodiny o tom, jaký je Trump škůdce a celá show nebyla jen jedna velká anti-Trumpovské shromáždění. Kathy mluvila o osobních věcech, věcech o kterých se nepíše, o kterých nikdo neví, osobní věci pod povrchem.

Ale samozřejmě Trump tvořil velkou část její show. Ať už vyprávěla o společných setkáních během posledních dvacet let (přeci jen takovou dobu se znají), nebo o vyšetřování a o momentu, který jí vyhnal slzy do očí, kdy popisovala jak vyšetřovatelům nechtěla dovolit aby jí z domova odvezli v oranžovém vězeňském oděvu a želízkách, protože ačkoliv udělala hroznou fotku, stále je je její čin chráněný prvním dodatkem Ústavy Spojených států amerických. Vyprávěla o dlouhém výslechu agenty FBI, který probíhal v kanceláři jejího právníka, i o tom jak je na seznamu Interpolu a je tedy na každém letišti minimálně na dvacet minut zadržena a jen sleduje, jak lidé volají a volají jeden druhému. "Řekli mi (během výslechu), že se nesmím zbavit žádných důkazů z onoho focení. A tak tohle jsou ty šaty. Mám na sobě šaty z toho focení."

Dvě hodiny plného nasazení. Kathy mluvila, lidé se smáli, lidé tleskali, vážnější téma bylo zaměněno včas za lehčí historku o jejích nových sousedech. "Od své kamarádky Joan River jsem dostala, než zemřela, knihu hostů. Když ke mě jednou přišla domů na návštěvu nevěřila tomu, že nemám knihu hostů! A tak mi jí darovala. A tak jí mám teď doma a když ke mě někdo přijde může něco napsat. A tak jsem tu knihu ukázala Kim (Kardashian) a řekla jí, poté co jsem jí provedla po celém domě, jestli něco chce ať něco napíše, cokoliv, a schválně jsem odešla dál aby si nemyslela, že budu hned koukat co píše. A tak tam stojím, ve vedlejší místnosti, a jen slyším takové tlumené 'uh, oh, eh.. uhmm!' a tak mi to nedalo a vrátila jsem se do místnosti k ní a ptám se, 'Copak se děje?' a ona mi na to řekla, a nedělám si srandu, řekla 'Já špatně vyhláskovala své jméno.' Kim motherfuckers, KIM! A tak jsem jen sledovala jak se to snažila nejdříve přepsat, upravit svůj podpis a pak s ní bojovala, když se Kim snažila tu stránku vytrhnout!"

A tyto odlehčené historky zase připravily půdu na vážnější téma a Kathy se opět začala vracet k tématu o kterém (přeci jen) lidé slyšet chtěli. Byla to jednodueše show ve které si komik nebere servítky a mluví otevřeně i o věcech o kterých by moc lidí radši ani nemluvilo, protože "co kdyby problémy?".

A pak přišel závěr show. Kathy mluvila už dvě hodiny a patnáct minut a to bez pauzy, a chtěla se rozloučit poslední historkou. Chcete slyšet o Mariah Carey?! Hádejte kdo stál pár metrů od toho poprasku na jejím Silvestrovském vystoupení?!" A v tom se trochu zarazila. Trochu se zamotala a jen řekla, že se necítí dobře a pak jen řekla "Randy, Randy, jdu dolů." A v tom na pódium vyšel její manažer/přítel Randy a chytl jí víceméně v momentě, kdy se Kathy začala kácet k zemi. Kathy se jen ustálila, chytla rovnováhu, a trochu vystrašeným hlasem řekla "Já se vrátím" pomalu odkráčela v náručí přítele z pódia.

V sále hned nastalo ticho. Bylo to hrozně zvláštní. Měl jsem strach, a nebyl jsem sám, zda se jí nestalo něco vážného, zda jde jen o vyčerpání, zda se jí neudělalo špatně z horka pod světly, když dvě hodiny jen stála a povídala a povídala bez nějakého větráku. Bylo to zvláštní, ale lidé zůstali a čekali aby se dozvěděli, co se děje. Mezitím jsem jen v zákulisí viděl, jak někdo se světlem vyběhl po těch schodech nahoru. Pět minut se nic nedělo, v sále panoval menší šok, zmatení, prostě taková reakce, když má divák strach o hlavní hvězdu která právě zkolabovala na pódiu.

Pět minut na to (a jak se později ukázalo, Kathy v zákulisí opravdu zkolabovala) se Kathy s Randym, který jí pomáhal, vrátila na pódium. Sotva vyšla ze zákulisí a já byl hned na nohou a tleskal. Už při tom čekání jsem si říkal, že pokud se na podium vrátí okamžitě vyskočím ze sedačky, to jsem si prostě řekl a slíbil. Takže jsem hned vyskočil na nohy, ruce pomalu nad hlavou a tleskal jsem. A znáte jak to funguje, když jde jeden ostatní se přidají. Takže Kathy viděla jak jsem vyskočil, mávla na mě jakoby říkala 'ale prosím tě, sedni si, to nemusíš' a v tom se za mnou postavilo celé divadlo. Kathy celá dojatá došla s Randym k mikrofonu aby si vychutnala nejen zaslouženou standing ovation zatímco se opírala o přítele, ale aby si divákům omluvila. "Tohle se mi ještě nikdy nestalo. Moc se omlouvám, ale show nedokončím. Omlouvám se, byli jste fantastičtí, moc vám děkuji, miluji vás, děkuju!" A opět pomalu odcházela z pódia zatímco lidem mávala.

(Na konci show, když už se loučila jsem si řekl, že z vystoupení neodejdu bez fotky/videa.
A tohle byl
zrovna i emotivní moment, kdy se loučila a děkovala a to za podpory Randyho.)

Dramatický konec dramatické show. Byla to fantastická noc! A i když jsem druhý den seděl ve škole, jen po dvou hodinách spánku, a snažil se věnovat pozornost příkladům a výpočtům, byl jsem naprosto nadšený z onoho zážitku! Byla to naprosto fantastická show. Čekal jsem na ní šest let a show vůbec nezklamala. Ona tu byla, já jí viděl, já tam byl! Bylo to fantastické. Kathy se na mě také několikrát během show dívala, nejen, že mě viděla na konci, když jsem vyskočil ze sedačky, ale i během show. Dívala se všude kolem, na diváky v první i zadní řadě, ale opravdu jsem se s ní kolikrát setkal pohledem, ono přehlédnout mě - vysmátý obličej - asi nebylo moc těžké. Byla to perfektní, perfektní večer i show. Jedním slovem FANTASTICKÉ.
 

2 people judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama